travel

Іммігрантська столиця Берлін

Іммігрантська столиця Берлін

Ігор ТИМОЦЬ   Фото автора   
У найбіднішому місті ФРН зарплати – німецькі, а ціни – українські.

Іммігрантська столиця Берлін

Якщо хтось попросить мене описати Берлін «двома словами», то перше, думку, - це не столиця і не Німеччина. А просто великий мегаполіс, у якому живуть представники десятків національностей.

За словами самих берлінців, це найдешевше та найбрудніше місто, але все-таки Німеччини. За чисельністю населення Берлін - третя столиця в ЄС, після Лондона та Парижа.

«У Берліні на одного німця два українці...»

У пісні групи «Скрябін» «Модна країна» є фраза: «У Берліні на одного німця – два українці...». Фраза має реальне підґрунтя, бо це місто іммігрантів, у якому дуже багато турків, арабів, росіян, українців... І це помітно.

Також Берлін вражає просторами - безмежними парками посеред міста, озерами і рекреаційними зонами. Пересуватися допомагає досконала система міських електричок - наземних «С-банів» і підземних «У-банів». Разом їх 18 маршрутів. Цей транспорт ніколи не переповнений, навіть у свята та в години пік, і ходить, як і все в цій країні, з точністю до хвилини. Загалом, ефективність роботи систем - те, що відрізняє німців, як і решту західних націй, від нас, пострадянських.

У ФРН можна пити на вулиці пиво, воно продається повсюдно. Недарма ж вони пивна нація. Тому по вулицях чи в метро у період свят і в кінці робочого тижня бродять десятки зах­мелілих хлопців і дівчат із пивом у руках. Але випадків агресії чи некоректної поведінки обмаль – таких швидко й ефективно нейтралізує поліція. Аби уникнути непорозумінь з представниками порядку, варто завше носити з собою паспорт.

Центром міста сновигають тисячі туристів, тому, здається, там легше почути англійську чи російську, ніж німецьку. Незнання німецької не створює особливих незручностей, бо навіть у метро оголошують станції англійською. Берлін – це також великий пам’ятник Холодній війні та Берлінській стіні. Рештки муру збереглися лише на околиці. Прогулюючись під стіною, відчуваєш усю її абсурдність і трагічність, адже об цей бетонний мур розбилися тисячі доль... Типові радянські панельки межують з сучасними висотками з металу і скла. Брудні закапелки й перекопані подвір’я фабрик - зі стерильною чистотою вулиць і блиском офісних центрів. Всюди натяки на мур, який майже півстоліття ділив місто, континент і світ. Німці вивчили урок історії. У розмові з ними відчуваєш закономірний острах перед будь-яким тоталітаризмом.

Місто переживає друге народження після об’єднання у 1989-му. У 1990-х за владою з Бонна ринули фірми й капітали. Власті забажали перетворити місто на гідну найбільшої економіки ЄС столицю – почалося масове будівництво житла, офісів, інфраструктури... Тоді всі трохи захопилися, бо самі німці вирішили за краще перебиратися в заможніші західні землі єдиної країни (середня зарплата в Берліні найнижча у ФРН – близько тисячі євро). А замість німців приїхали турки, араби, поляки, росіяни...

Головне — не звертати з Унтер ден Лінден

Починати туристичну мандрівку у Берліні найкраще з Потсдамер-пляц, де за 10 євро можна оглянути панораму міста з телевежі – найвищої будівлі Європи. На самій площі можна побачити вмонтовану в дорогу алюмінієву смугу, що відзначає колишній кордон Сходу і Заходу. Стіна тягнулася зигзагами через усе місто, й два будинки однієї вулиці одного ранку опинилися по різні боки кордону, а люди, які пішли в нічну зміну на роботу, опинилися раптом за кордоном... Далі слід побачити «Чекпойнт Чарлі» - пропускний пункт в американську зону окупації. У західній частині, у Вікторія-парку, збереглися райони, що пережили без особливих збитків бомбардування – це старий Берлін, де живуть заможніші мешканці.

Прогулянка цент­ральною ву­лицею Унтер ден Лінден (Під липами) - набір хрестоматійних пам’яток: Бранденбурзькі ворота, Оперний театр, Музейний острів, Кафедральний собор. Виглядають вони так, як на листівках. Головне - не звертати з Унтер ден Лінден, бо за рогом будуть квартали сірих бетонних коробок епохи Гонекера. Міською електричкою з Берліна можна дістатися у Потсдам – колишню резиденцію пруських королів, а нині приміську зону для багатших бюргерів. У невеликому місті та його парках збереглися вражаючої величини палаци пруських королів. Їх реставрують, а іноді відбудовують з нуля - за описами.

Решта – на чайові

Ціни на деякі харчі у Берліні нижчі, ніж в Україні, а середня вартість оренди житла в бідніших південних околицях іноді нижча, ніж у Львові - 200 євро. Якісний одяг і речі можна купити на різних розпродажах за набагато меншу від початкової ціну. Тисячі іноземних студентів приїжджають щороку сюди вчитися і працювати. Особливо популярна ІТ-сфера, в якій іноді можна працювати, навіть не володіючи німецькою. Берлін - місто, яке приваблює людей і капітал.

В одну з найвідоміших пам’яток міста, Бундестаг, вхід вільний, але слід заздалегідь зареєструватися на сайті bundestag.de. Бажано це зробити за кілька днів, заздалегідь. Через скляний прозорий дах німецького парламенту можна побачити, як працюють депутати. Будівля, практично повністю знищена під час бомбардувань у 1945-му, вражає розмірами. Від старого пруського Рейхстагу лише коробка, а «начиння» всередині повністю нове. У ньому багато скла й інноваційних технологій.

Ціни на квитки в музеї міста в середньому близько 10-15 євро. У музеях можна знайти усе – від вавилонських воріт цариці Іштар до картин Рубенса чи фалоімітаторів у музеї еротики. У Берліні один із найбільших у Європі зоопарк, сотні нічних клубів і пивничок, легальна проституція та безліч розваг. У пивничках варто просити здачі, бо інакше, подякувавши, офіціант вважатиме вашу решту щедрими чайовими. Зазвичай це 10% від суми замовлення.


На фото: Біля Бранденбурзьких воріт можна за два євро сфотографуватися з радянським та американським «солдатами».

http://www.haplyk.hiblogger.net/my_blog/add_article.htmlРекомендовать запись
Оцените пост:

Откуда приходят на эту запись за последний месяц   1 день 10 дней 30 дней

Нет данных

Показать смайлы
 

Комментариев: 0

 
Путешествия на ХБ ;-)


Лента "Клуба Путешественников"...

Ближайшее путешествие...
Barcamp Website

Я сейчас здесь...

Украина, Запорожье - дома ;-) (Google)

Украина, Запорожье (Wiki)

Запоро́жье (укр. Запоріжжя) — город на Украине, расположен на реке Днепр. Население 790 тыс. чел. (2007)[1]

Погода на завтра (meteoprog)


Все в кино !!!


Счетчик

dating sites adultfriend finder
счетчик посещений

ОБОЗ.ua